Laulāto kurss

Ko sevī ietver Laulāto kurss?

Laulāto kurss – tie ir septiņi vakari jaukā atmosfērā reizi nedēļā, kad pāris kopā iet uz randiņu un pie romantiska galdiņa divatā bauda uzkodas, klausās praktiskas uzrunas un pārrunā dzirdēto. Šī kursa laikā nav darba grupās un nav jādalās pieredzē ne ar vienu citu kā tikai ar savu laulāto. Katrā tikšanās vakarā pāris domā un savstarpēji apspriež kādu no laulībā svarīgām tēmām, piemēram, stiprs pamats laulībā, sazināšanās māksla, konfliktu risināšana, piedošana, vecāku ģimenes ietekme tagad un agrāk, mīlestības valodas u.tml.

Kam īsti domāts Laulāto kurss?

Daudzi droši vien domā, ka tas vairāk paredzēts jaunajiem vai tiem, kas precējušies nesen, taču tā nav. Tas ir domāts ikvienam pārim – vienalga, vai pāris ir kopā vienu vai sešdesmit vienu gadu, vienalga, vai ir stipra ģimene vai arī laulātie cīnās, lai tādu izveidotu. Arī tad, ja laulība ir ļoti veiksmīga, laulāto kurss palīdzēs nostiprināt pāra labos ieradumus. Īpaši vērtīgs un noderīgs šis kurss varētu būt tieši tiem pāriem, kuri ir precējušies jau ilgāku laiku – 10, 20 un īpaši 30, 40 vai vairāk gadu. Šie vakari palīdz paskatīties uz savu otro pusīti it kā no jauna, kā uz pašu svarīgāko cilvēku un labāko draugu. Tie palīdz saskatīt savas kļūdas un ieraudzīt to, kā kopā var gūt lielāku prieku un piepildījumu savā ģimenē. Laulāto kurss domāts ikvienam, kam rūp un ir svarīgas savstarpējās attiecības.

Pāru pieredze / Pārdomas pēc kursa

Anna un Ģirts, laulībā ir vairāk kā 10 gadus, audzina četrus bērnus: "Visvairāk vēlējāmies šo kursu apmeklēt tādēļ, ka tā bija iespēja divatā regulāri kaut kur iziet. Kā zināms, divu mazu bērnu vecākiem kopīgais laiks ir diezgan liels retums. Sākumā mēs tā īsti neapzinājāmies šī kursa nozīmīgumu un to, cik ļoti tas mums būs vērtīgs. Svarīgākās lietas, ko mēs guvām, – kopā pavadītais laiks bija ļoti jauks un piepildīts, romantiskā gaisotnē varējām baudīt siltas vakariņas, katru reizi no dažādiem aspektiem pārrunājām un izvērtējām savstarpējās attiecības, par ko parasti ikdienā tik bieži vis netiek runāts. Sapratām, ka vairāk laika jāvelta otram (tieši ikdienas sīkumos) – jāizsaka atzinība, jāsamīļo, jāizdara otram kas patīkams – jo biežāk, jo labāk –, jāiemācās novērtēt savu otro pusīti. Vairāk jāpadomā par došanu otram, nevis par sava labuma gūšanu un mazāk jāpievērš uzmanība tam, ko tas otrs atkal nav man pa prātam izdarījis. Tas nebūt nav viegli, īpaši, ja laulībā nodzīvots vesels gadu desmits un vēl grūtāk, ja kopā aizvadīts jau 20, 30 un vēl vairāk gadu. Tad bieži tas otrs tiek uztverts kā pats par sevi saprotams un netiek attiecīgi novērtēts. Tādēļ domājam, ka jo lielāks ir laulības stāžs, jo šis kurss ir lielāks ieguvums pārim. Mēs ieteiktu šo kursu iziet ikvienam pārim, kurā ir rūpe vienam par otru un kuram rūp savstarpējās attiecības, jo par labām attiecībām ir jārūpējas un tās regulāri jākopj. Laulība ir kā dārzs –, ja to nelaista, par to pienācīgi nerūpējas un atstāj novārtā, tas aiziet bojā. Lai dārzs būtu skaists, pie tā ir daudz jāpiestrādā. Bet mēs taču ikviens gribam redzēt savu dārzu skaistu!"

Liene un Viesturs, kopā četrus gadus: Aptuveni pēc mēneša būs četri gadi kopš draudzējamies. Bērnu pagaidām nav. Mums ieguvums noteikti ir laiks, ko mēs vismaz reizi nedēļā pavadījām kopā – ne darbā vai kādās rūpēs. Ieguvums ir arī tas, ka pārrunājām dažādas lietas, ko līdz šim nebijām darījuši. Mūsuprāt, laulāto kurss noteikti ir vērtīgs jebkuram pārim. Tas ir vakars, kuru var veltīt otram cilvēkam, nedomājot par to, cik daudz darbu nav padarīts mājās utt. un tamlīdzīgi.

Ilona un Andris, laulībā ir 26 gadus, ģimenē ir viens bērns: Apmeklējot laulāto kursu, pārliecinājāmies par to, cik vēl aizvien ir nepieciešami regulāri randiņi, cik tie ir svarīgi. Patīkami pārsteidza lektoru drosme un atklātība, daloties pārdomās par dažādām savas laulības dzīves situācijām.

Ruta un Normunds, laulībā ir trīs gadus, ģimenē ir divi bērni: Septiņus gadus dzīvojot kopā, daudzas lietas ģimenē kļuvušas tādas kā pašsaprotamas. Un ne velti mūsu laulību sprediķī mācītājs teica: ,,Dzīvot kopā, ja neesat laulājušies, tas ir tāpat, kā braukt ar auto bez tehniskās pases..." Tagad par LAULĀTO KURSU mēs varam teikt, ka pārim tas ir tāpat kā automašīnai veikt tehnisko apkopi, lai tā būtu kārtībā. Kurss palīdz mūsu dzīvē saremontēt sabojātās detaļas. Katrā ģimenē ir lietas, kuras vienmēr ir kārtībā, un lietas, kuras prasa remontu. Mēs šādā kursā piedalījāmies pirmoreiz, un tagad redzējām, ka septiņu gadu laikā padaudz lietiņu bija nodilušas un sabojājušās (arī laulības dzīvē ir tieši tāpat kā ar auto – nesalabotā detaļa lauž veselo). Tāpēc mēs ieteiktu – priekš laulībā esošajiem derētu pat izveidot tādu kā "tehnisko apskati", nu, tā vismaz reizīti trijos piecos gados…